Valnou hromadu v roce 2020 mohou společnosti uspořádat později nebo taky korespondenčně
Vládní opatření proti šíření koronaviru v podstatě znemožňují společnostem uspořádat valnou hromadu. Může se tak stát, že v řádném termínu společnosti nestihnou projednat povinné záležitosti, jako je účetní závěrky nebo zvolení statutárních orgánů, pokud jim končí funkční období. Přijatá právní úprava však umožňuje se s těmito problémy vypořádat.
Mimořádné opatření
Mimořádné vládní nařízení umožňuje pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob. Toto opatření znemožňuje konání zasedání valné hromady. Zveřejněný harmonogram uvolňování podnikatelských a dalších činností předpokládá konání hromadných akcií s odstupňovaným počtem účastníků nejdříve od 8. 6. 2020. Očekáváme, že do tohoto data nebude možné uspořádat zasedání valné hromady pro více než 2 osoby.
Zákon o opatřeních ve vztahu k právnickým osobám
Na problém s konáním valné hromady v souvislosti se zmíněným mimořádným opatřením reagovali zákonodárci návrhem zákona, který upravuje zvláštní opatření pro právnické osoby v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii koronaviru (návrh zákona přijal senát dne 17. 4. 2020, v dalším legislativním procesu následuje předložení k podpisu prezidentu republiky a zveřejnění ve sbírce listin).
Zákon přijal tyto důležité přechodné úpravy korporátního práva:
1) Zákonná lhůta pro projednání účetní závěrky se prodlužuje o 3 měsíce po skončení mimořádného opatření, nejpozději však 31. 12. 2020
Akciové společnosti, jejichž účetní období končí 31. 12. 2019, mají povinnost projednat účetní závěrku do 30. 6. 2020. Valná hromada, která projedná tuto účetní závěrku, se tak může díky přijatému zákonu konat později. Pokud by předpokládaným koncem mimořádného opatření byl 8. 6. 2020, bude konání této valné hromady možné uskutečnit až do 8. 9. 2020.
2) Valná hromada může rozhodovat mimo zasedání v písemné formě nebo s využitím technických prostředků, i když toto nepřipouštějí stanovy. Tato možnost platí pouze do 31. 12. 2020
Společnost tak může rozhodnout o přijetí účetní závěrky, volbě členů představenstva, či rozhodnout o dalších skutečnostech mimo zasedání valné hromady korespondenční formou.
Další možností je připustit korespondenční hlasování na valné hromadě, které by omezilo počet přítomných, nebo uspořádat valnou hromadu prostřednictvím videokonference.
Ve všech případech však musí představenstvo v dostatečném předstihu před rozhodováním oznámit podmínky pro rozhodování prostřednictvím technických prostředků.
3) Pokud uplyne funkční období člena představenstva v období mimořádného opatření, prodlužuje se funkční období do uplynutí 3 měsíců od skončení tohoto opatření
V případech, kdy člen orgánu s prodloužením funkčního období nesouhlasil, musí společnosti toto oznámit před koncem funkčního období.
Společnost CYRRUS CORPORATE FINANCE, a.s. si je vědoma toho, že život akciových společností běží dál a je připravena konzultovat se svými klienty řešení problémů vzniklých s přijatými mimořádnými opatřeními.